هوشندسازی کسب وکار

هوشمندی کسب و کار ( Business Intelligence) یا هوش تجاری، مجموعه‌ای از نظریات، روش‌ها، فرایندها، معماری‌ها و فناوری‌هایی است که برای تبدیل داده خام به اطلاعات مفید و معنادار استفاده می‌شود. هوش کسب و کار مقادیر بزرگی از اطلاعات را برای شناسایی و توسعه فرصت‌های جدید بکار می‌گیرد. بهره بردن از فرصت‌های جدید و اعمال یک استراتژی اثربخش می‌تواند مزیت بازار رقابتی و پایداری بلندمدت به ارمغان بیاورد.

 هوشمندی کسب‌وکار، درواقع مجموعه‌ای از مفاهیم و راهکارهایی است که به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد تا تصمیمات خود را مبتنی بر حقایق کسب‌وکارشان اتخاذ کنند. هوشمندی کسب‌وکار همچنین به افراد در تمام سطوح سازمان، اجازه  دسترسی و تحلیل داده را می‌دهد. 

در یک کلام ساده هوش تجاری به معنای رسیدن از داده ها به تصمیم و افزایش منافع سازمان است. در بسیار از موارد مدیران یک شرکت با تصورات خود از شرایط جاری و گذشته سازمان برای آینده تصمیم گیری می کنند. 

hoshtejari

 

عموما هوش تجاری در موارد زیر به سازمان ها کمک می کند تا بتوانند در شرایط رقابتی بازار ، سهم بیشتری از بازار را با هزینه کمتر تصاحب کنند.

Analytic Subject Areas

 

امروزه مدیریت علمی سازمان‏ها نیازمند استفاده مناسب از ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات مانند سیستم‏های هوش تجاری است. هدف اصلی استفاده از این فناوری کمک به ارتقا هوش رقابتی و هوش استراتژیک است و بنحوی شکل دهنده سیستم‏های پشتیبانی از تصمیمات استراتژیک سازمان می باشند است. هوش تجاری نه به‏عنوان یک ابزار و یک محصول و یا حتی یک سیستم، بلکه به ‏عنوان رویکردی جدید در معماری سازمانی براساس سرعت در تحلیل اطلاعات به‏ منظور اتخاذ تصمیمات استراتژیک دقیق و هوشمند کسب و کار در حداقل زمان و با حداکثر کیفیت ممکن مطرح شده است.

 

آمار بازدید سایت

ما 45 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Back to top